Domain

Domain nedir?
Nasıl çalışır ?

İnternet üzerinde kullanılan domain ( alanadı ) 'ler IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar sayesinde bulabilmektedir. (örn. www.alivre.com için ip adresi 93.89.18.10 dur. ) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme sistemi (domain sistemi ) getirilmiştir.


Domain kayıt işlemi
nasıl olmaktadır ?

İnternet'te bir adrese ulaşmak istediğimizde o bilgisayar kendisinde önceden tanımlanmış olan domain sorgulama adreslerinden bu domain'e ait bilgileri sorgular ve sonuç olarak bir IP adresi alır.Bu şekilde o adrese ulaşmış olur. İşte kayıt işlemi temel olarak bu sorgulama makinelerine IP karşılığının eklenmesidir. Domain name registry" işlemi tüm dünya üstünde registrar şeklinde adlandırılan firmalar aracılığı ile yapılır.Bu işlem söz konusu domain takılarına sahip olan ülke yada kurumlarca ücretlendirilmektedir. Bu ücretler bu işlemleri sağlayan sistemlerin devamını sağlamaktadır.

Domain kaydı yaptırırsam bir web sitem
yada eposta adresimde olacak mı ?

Domain kaydı sadece bu sunucular üzerinde isim ile ilgili hakların belirtilen süre ile satın alınmasıdır.Bu durumda isim'i kullanabilmek için isim karşılığında yazılacak bir IP adresine yani bir sunucu üzerinde sizin istediğiniz hizmetler için hazırlanmış bir alana ( hosting ) ihtiyacınız olacaktır.

Domain Alırsanız;

  • Özgün bir web sitesi kurabileceksiniz.
  • Kuracağınız site ile firmanıza her yerden, herkesin kolayca ulaşabileceği bir veri ortamı yaratmış olacaksınız
  • Ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabileceğiniz özel bir alanınız olacak.
  • Marka kimliğinizi oluşturmak için önemli bir adım atacaksınız.
  • Sanal reklam yapabilecek, hedef kitlenize kolay yoldan ulaşacaksınız.